Vítejte na hlavní stránce

Návštěva Těšínského divadla

Ve středu 26.2.2020 se žáci 2.stupně vydali do Těšínského divadla, kde na ně čekalo představení s názvem Prodaná nevěsta.

Smetanova anekdota o nevěstě, kterou ženich prodá sám sobě, patří mezi nejúspěšnější komické opery. Byla zkomponována původně jako zpěvohra s mluvenými dialogy a sám skladatel ji označil jako „hračku“, kterou vnímal jako vítané rozptýlení od vážných oper. „Prodanka“, jak jsme si ji familiárně překřtili, už od doby svého vzniku před více než 150 lety symbolizovala příslovečnou českou hudebnost a smysl pro humor. Smetanovy veselohry však vedle komiky obsahují vždy i velkou dávku niterného citu a lyriky, srozumitelné snad každému, kdo chce tento jedinečný hudební dar přijmout a radovat se z něho. Prodaná nevěsta je nejen zakladatelským dílem národní české opery, ale také stále životnou, laskavou i trochu sebeironickou hudební komedií, stále atraktivní pro diváky napříč věkovým spektrem, takže i naši žákům se představení velmi líbilo.

Mgr. Jana Kropová

 

 

A jdeme do okresního kola!

V pátek dne 28.2.2020 se na nás v městském kole recitační soutěže usmálo štěstí, a to rovnou dvakrát! Do soutěže, která se dělila do čtyř kategorií, jsme nastupovali celkem se šesti želízky v ohni. V kategorii č.2 a č.4 jsme dosáhli nemalého úspěchu. Žákyně 4.A třídy Dorota Stanková překonala bez problémů všechny své soupeře a s přehledem jí vlastním obsadila 1.místo.

O druhou radost se nám postaral žák 9.A Jaroslav Olah, který svým osobitým přednesem díla Sluha dvou pánů zaujal porotu a ta ho společně s Dorotkou vyslala do okresního kola.

Oběma držíme palce a věříme v další postup!

Mgr. Jana Kropová

 

Na ZŠ Kontešinec dorazila Armáda České republiky

Aby po jarních prázdninách nebyl pro žáky nástup do vyučovacího procesu skokem do rozjetého vlaku, zorganizoval Mgr. Radek Sporysz pro žáky druhého stupně projektový den v rámci projektu Ministerstva obrany ČR „Příprava občanů k obraně státu“ (POKOS). Jelikož se žáci ZŠ Kontešinec pravidelně již několik let úspěšně účastní branné soutěže Wolfram pořádané Krajským vojenským velitelstvím Ostrava (vzpomeňme 3. místo v krajském kole na Libavé ve školním roce 2018/2019) a také dva vyučující absolvovali školení pro učitele základních škol v rámci zmíněného projektu, vyšli příslušníci KVV Ostrava naší škole vstříc a v pondělí 24. února k nám zavítali.

V úvodu vojáci seznámili naše žáky s úkoly ozbrojených sil, jejich hlavními představiteli a strukturou. Žáci měli možnost zjistit, že armáda tu není jen proto, aby bránila suverenitu České republiky, ale rovněž se zapojuje jako pomocná složka integrovaného záchranného systému po boku policistů, hasičů a záchranářů do záchrany lidských životů a majetku při mimořádných událostech nevojenského charakteru (např. při povodních).

Následně vojáci seznámili své obecenstvo se zahraničními misemi, jichž se naše armáda účastní nebo v minulosti účastnila. Jelikož mezi vojáky byl i novodobý válečný veterán (shodou okolností občan našeho města), který se účastnil mnoha zahraničních misí (na Balkáně, v Afghánistánu nebo v Mali), nabylo povídání na autentičnosti a žáci se dozvěděli spoustu pikantností, které běžně na veřejnost nemají šanci proniknout.

Aby vojáci získali zpětnou vazbu, připravili si pro žáky i znalostní test. Každá správná odpověď byla odměněna drobností s armádní tematikou.

Ve druhé části dopoledne si pak žáci na čtyřech stanovištích měli možnost vyzkoušet praktické dovednosti vojáka. Nasazovali si ochrannou masku a chemickou pláštěnku, zastavovali tepenné krvácení pomocí tzv. turniketu, provedli módní přehlídku v přilbě a taktické vestě a jednoznačně největším lákadlem pro všechny byl laserový střelecký trenažér, na němž si žáci mohli vystřelit z pistole nebo útočné pušky.

Jsme rádi, že při obrovském vytížení a plnění pracovních úkolů si příslušníci KVV Ostrava v čele s kpt. Mgr. Martinem Ogořalkem našli čas zavítat na ZŠ Kontešinec a zpestřit žákům teoretickou výuku, za což jim patří velké poděkování.

Mgr. Radek Sporysz

 

Tým našich žákyň ve „finančce“ zvítězil v okrese

Po tříleté přestávce se naše škola opět zapojila do znovuobnovené soutěže v mladém, ale velmi důležitém oboru – ve finanční gramotnosti. Školního kola se zúčastnili všichni zájemci z druhého stupně, ale do okresního kola postoupili pouze tři nejlepší řešitelé, kteří pak školu reprezentovali v kole okresním. Kapitánkou týmu byla Lucie Dolní ze 7. A a dalšími dvěma členkami pak Valerie Branná a Veronika Wanecká (obě 8.B). Jelikož všichni žáci již absolvují předmět finanční gramotnost, mohly tak holky využít nabyté znalosti, což také učinily, a dosáhly maximálního bodového zisku a nejlepšího času, a tudíž zcela právem zvítězily. Našim reprezentantkám gratulujeme k nádhernému výkonu a přejeme jim stejný úspěch i v kole krajském.

Mgr. Radek Sporysz

 

 

Recitační soutěž pro 1. stupeň

Blíží se březen – MĚSÍC KNIHY. Na naší škole při této příležitosti každoročně probíhá soutěž v recitaci pro nadané žáky 2. - 5. tříd.

Tato soutěž se už tradičně koná v kavárně a čítárně AVION a kromě soutěžících se jí účastní slavnostně naladěné obecenstvo, které tvoří rodiče i prarodiče malých recitátorů.

Děti si připravily pod vedením svých učitelek básně nebo úryvky z prózy. Kvalitní výkony malých recitátorů umocnila pěkná atmosféra zdejší kavárny a čítárny.

Soutěž se uskutečnila 11. 2. 2020 ve 2 kategoriích.

Z 1. kategorie (2. - 3. třídy) do městského kola postoupily žákyně: Lucie Kufová – 2. A a Zuzana Jaworská – 3. B.

Z 2. kategorie (4. - 5. třídy) do městského kola postoupily žákyně: Dorota Stánková – 4. A a Julie Pavlíková – 5. B.

Děti i jejich rodiče odcházeli s úsměvem na tvářích, což svědčí o tom, že se soutěž líbila.

Budeme se těšit na další ročník.

Mgr. Šárka Czyžová


 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 10 z 71

Důležité kontakty

Telefon:

558 712 341

602 124 310

Email:

info@zskontesinec.net

ID Datové schránky:

bxyan55


Identifikační údaje

IČ: 72 545 917

Redizo: 691 003 459

 

Bankovní spojení

249426736/0300

Účet pro platby

školného

253260425/0300

Banner
Banner
Banner
Banner