Co je nového ve škole, školkách i družině?

Výpis aktuálních článků:PDF Tisk Email

Přírodovědný klokan

 

Dne 13. – 14. října se na naší škole uskutečnila soutěž přírodovědný klokan, která je určena pro žáky 8. a 9. tříd. Soutěž pořádá Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UP v Olomouci. Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků
o technické a přírodovědné obory. Tato soutěž je zaměřena na znalosti a dovednosti z předmětů jako
je fyzika, matematika, chemie, přírodopis a zeměpis a je rozdělena na dvě kategorie: Kadet - soutěží žáci 8. a 9. tříd ZŠ a studenti tercie a kvarty osmiletých gymnázií a Junior – soutěží studenti 1. a 2. ročníků SŠ. Pro lepší představu uvádíme několik pravidel:

v obou kategoriích řeší soutěžící 24 soutěžních úloh

-          soutěžící v kategoriích Kadet i Junior mají čas na zpracování 40 minut + 10 minut organizační práce

-          každý soutěžící v obou kategoriích vstupuje do soutěže s 24 body

-          úlohy jsou rozděleny do tří skupin podle bodování (úlohy za 3, 4 a 5 bodů)

-          za každou správně zodpovězenou otázku získá soutěžící příslušný počet bodů (3, 4 nebo 5)

-          za každou neřešenou úlohu nezíská ani neztratí žádný bod (0 bodů)

-          za každou špatně zodpovězenou úlohu se nepřičítá žádný bod, ale naopak se 1 bod odečítá

Z pohledu učitele to v učebně, kde probíhalo testování, vypadalo následovně. Vyděšené páry očí, ticho, napětí a nespočetné množství imaginárních otazníků kolem hlav žáků. Mozkové závity zažily bouři informací, hledání a počítání, bylo možné pozorovat i záhadné mimické projevy u některých zahloubaných studentíků, ale naši svěřenci se porvali se zadanými otázkami, úkoly a příklady jako lvi. Výsledky předčily naše očekávání. Nejen, že nikdo neklesl pod hranici deseti bodů, ale ani dvaceti a nula tak zůstala za horizontem vědomostí.

Proto děkujeme našim žákům za milé překvapení.

Mgr. Lucie Kadlecová a Mgr. Jan Herec

 
PDF Tisk Email

Výtvarná „praktika“ v muzeu Těšínska

 

Hodiny výtvarné výchovy tentokrát žáci 9. B netrávili ve škole, ale vydali se do těšínského muzea. Po zhlédnutí stálé expozice se zapojili do interaktivní výstavy s názvem Naše Klára ve dne šije, v noci párá. Prohlédli jsme si různé textilní techniky, např. háčkování, pletení, vyšívání, paličkování nebo šití. Vystaveny byly historické šicí a pletací stroje, vzorníky či dobové šaty.

Na závěr jsme si vyzkoušeli výrobu bambulek a pletených dutinek. Kluci museli uznat, že to ženy vůbec nemají jednoduché, a dívky zjistily, že techniky ručních prací jsou sice zajímavé, ale velmi složité.

Mgr. Dana Bednářová

 

 
PDF Tisk Email

Polygrafie v praxi

 

Žáci 8. B se zúčastnili konference na Albrechtově střední škole, která byla zaměřená na tvorbu a prezentaci školního časopisu.

Hostem konference byl redaktor týdeníku 5+2 Jan Smékal. Během besedy se zaměřil na historii a charakteristiku žurnalistiky, prezentoval své nejzdařilejší fotografie a odpovídal na dotazy. přítomných. Dozvěděli jsme se například, že se novináři snaží zachytit emoce a mimořádné okamžiky a že při focení nemusí mít souhlas dotyčného s uveřejněním snímku. To, že žurnalista ovládá perfektně český jazyk, je samozřejmostí. Ale často si sám musí pořizovat fotky a poradit si i s grafikou.

Studenti oboru polygrafie představili nulté číslo školního časopisu a svěřili se s radostmi a strastmi, které práce na něm přinesla. Přínosná pro nás byla i prezentace časopisů jiných základních škol. Obohatili jsme se o zajímavé náměty, které se pokusíme zapracovat do našeho školního časopisu.

Na nové číslo se můžete těšit už koncem října.

Mgr. Dana Bednářová

 
PDF Tisk Email

Projektový den zdravé výživy

V pátek 17. října naše škola uspořádala projektový den zdraví, který měl naše žáky dovést k správné životosprávě. Během tohoto projektového dne se žáci 2. stupně vyměnili na různých stanovištích. Na jednom z nich mohli vyzkoušet měření osteoporózy neboli řídnutí kostí. Anebo také speciální váhu, která měřila hmotnost, vodu, tuky a také svalovou hmotu. Další stanoviště mělo zaměření na správnou výživu, kde se žáci dozvěděli, co je pro naše tělo správné a co naopak ne. Samozřejmě nechyběla ani tělesná zkouška, kde se naši žáci dost zapotili. Ale co bychom to byli za žáky, kdybychom nepřemluvili také naše učitele, ať nám ukážou oni svůj výkon.

Na prvním stupni projekt probíhal ve třídách. Děti si s třídními učiteli povídaly o zdravé výživě, vyplňovaly pracovní listy a plnily úkoly na interaktivní tabuli. Na posilněnou si připravily zdravé ovocné a zeleninové saláty.

Poté proběhlo vyhodnocení celého dne, které dopadlo dobře, takže doufejme, že projektové dny se budou stále zlepšovat.

Adriana Vojkuvková 9. B

 
PDF Tisk Email

7. A opět o něco hezčí


První říjnová středa byla pro děvčata a chlapce 7. A poněkud netradiční. Nemohla za to ani tak zkouška sirén, nýbrž výtvarná výchova, kam zavítala jako milý host paní Kajzarová, maminka jedné ze sedmaček, aby realizovala svou skvělou myšlenku vyzdobit třídu své dcery a zároveň přispět k získání nových poznatků, a to nejen na poli výtvarném, ale i zeměpisném. Paní Kajzarová přišla s nápadem vytvořit lampion, který by představoval zeměkouli, a na něj pak nakreslit či nalepit jednotlivé světadíly a jejich typické znaky (obyvatelstvo, faunu, floru nebo památky). Třídní učitel 7. A byl touto ideou nadšen a tlumočil ji učitelce výtvarné výchovy paní Potyszové, která se neváhala chopit příležitosti, a tak středeční výtvarka probíhala netradiční formou uměleckého workshopu. Žáci pod vedením paní Kajzarové stříhali, kreslili, vybarvovali, lepili, sušili, věšeli, až dílo získalo po dvou hodinách usilovné práce finální podobu, kterou mohou obdivovat všichni, kdož do 7. A zavítají.

Paní Kajzarové patří obrovské poděkování za vytvoření nezapomenutelného zážitku pro žáky, za její iniciativu a aktivitu a věřím, že se i v budoucnu uskuteční podobná příkladná spolupráce mezi rodiči a školou.

Mgr. Radek Sporysz, TU 7. A

 

 
« ZačátekPředchozí12345678910DalšíKonec »

Strana 9 z 33

Důležité kontakty

Telefon:

558 712 341

602 124 310

Email:

info@zskontesinec.net

ID Datové schránky:

bxyan55


Identifikační údaje

IČ: 72 545 917

Redizo: 691 003 459

 

Bankovní spojení

249426736/0300

Účet pro platby

školného

253260425/0300